Radana Dungelová

Radana Dungelová

 

Tel: +420 724 334 788

radanadungelova@gmail.com

Snažím se zachytit život divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Ráda pobývám ve venezuelských llanos či brazilském Pantanalu, kde se zvířaty setkávám na každém kroku. Přesto mne to mnohem více táhne do amazonského deštného lesa a dalších těžko dostupných lokalit, kde je fotografování zvířat velmi obtížné a každý zdařilý záběr je zpravidla vykoupen několikaletým úsilím a řadou nezdarů. Oslovuje mě totiž nejen fotografování, ale především samotné intimní setkávání se zvířaty „u nich doma“. Skvělých wildlife fotografů je dnes nepočítaně, jejich dokonalé fotky mě inspirují, ale sama chci přinášet hlavně svědectví o skutečné přírodě.

S manželem, malířem divokých zvířat Janem Dungelem organizujeme výpravy do divočiny. V doprovodu indiánských přátel objevujeme deštné pralesy na řadě míst v Ekvádoru, Peru, Bolívii, Kolumbii i jinde. Několikrát se nám podařilo proniknout až na samý jih Venezuely. Tato oblast dosud patří k nejpustějším místům Amazonie a tamní divoká zvířata se s člověkem dosud nesetkala. Právě tam se mi také podařilo pořídit vůbec první záběry nedávno objeveného druhu primáta uakari Cacajao hosomi (J. Boubli 2008) ve volné přírodě. O své zážitky, kresby a fotografie z jižní Venezuely jsme se podělili v knize Po krk v pralese a v televizních dokumentech Štětcem a mačetou (2008) a Uakari (2018).

Fotografie jsem publikovala v časopisech a knihách Jak se maluje prales (Academia 2006), Po krk v pralese (Euromedia 2009) a Džungle uprostřed bažin (Extra Publishing 2013).